Výhody Nordic Walkingu

Výhody Nordic Walkingu

Chůze je jedním z nejpřirozenějších způsobů pohybu. Nepoškozuje klouby a vazy, nehrozí při ní velká zranění. Chůze prospívá nejen lidem, kteří mají nadváhu ale i těm kteří mají špatný pohybový rozsah. NW má také pozitivní vliv na psychickou pohodu i hladinu tuků v krvi. Ty se nejvíce podílejí na vzniku aterosklerózy neboli ucpávání cév. Při chůzi také klesá hladina krevního cukru, tlak a zvyšuje se schopnost pohybu až do vysokého stáří.

Severská chůze má mnoho pozitivních účinků na lidský organismus, včetně posílení kardiovaskulárního a respiračního systému, zlepšení zdravotního stavu srdce a zlepšení funkce dýchání. Dále pak posílení stavby kostí, urychlení rekonvalescence po úrazu, posílení svalové hmoty a zlepšení výdrže, hybnosti, stability, rovnováhy a tělesné zdatnosti.

Podobně jako jiné sporty i NW stimuluje produkci hormonů štěstí (endorfinů).

Nevýhody Nordic Walking

Netradičně začínám popisem nevýhod tohoto sportu, protože nic moc žádnou výraznou nevýhodu nemá, snad jen nedostatečná informovanost o správné výbavě, o technice provedení nebo zanedbávání dodržování správné techniky.

Výhody NW pro pohybový aparát

– odlehčení zatěžování kloubů dolních končetin

– posílení svalstva v oblasti bederní páteře

– aktivní zapojení i svalstva v horní části trupu (až 90 % svalů z celého těla)

– větší pocit jistoty při chůzi u osob s poruchou stability

Při Nordic Walkingu využíváme speciálně navržených holí, které kromě toho, že při pohybu umožňují zapojit jak svalstvo horní poloviny těla, tak i poskytují oporu a tím zvyšují stabilitu celého těla a šetří namáhání kloubů dolních končetin. Proto Nordic Walking využívá široký okruh lidí a nachází uplatnění nejen jako volnočasová aktivita, ale i jako prostředek rekonvalescence pacientů ve fyzioterapii a lázních. Ze stejného důvodu je výhodné NW použít i jako prostředek k udržení kondice nejen seniorů, ale i těch, kteří mají často problémy s rovnováhou. Nordic Walking můžeme využít i v tréninkovém procesu jako jednu z variant pohybových aktivit  např. jako variantu funkčního tréninku.

Správná technika chůze s holemi a pohyb paží navíc příznivě podporují správné držení těla.

Uvádí se, že přibližně každý třetí člověk má špatné stereotypy chůze a při špatném chození si vlastně paradoxně i trochu škodí. Přitom jakýkoli diskomfort nebo bolest, které ze špatné chůze vznikají, signalizují problém. Hrozí kvůli ní vážné poškození tkání, jako jsou chrupavky, svaly, šlachy či vazy. Pokud máte takové potíže, určitě je konzultujte s rehabilitačním lékařem a fyzioterapeutem, kteří zhodnotí, jaké děláte při chůzi chyby, a poradí vám, jak je napravíte. Správným návykům chůze se naučíte i při výuce a tréninku Nordic Walking.

Výhody NW pro funkčnost organismu

Druhý, a často nejvíce vyzdvihovaný vliv Nordic Walkingu je na oběhový systém. Jedná se zejména o pozitivní vliv na mechanické vlastnosti cév, které přímo ovlivňují krevní tlak. Pohybová aktivita také zvyšuje hladinu HDL “hodného” cholesterolu“, který chrání cévy před aterosklerózou. Srdce si postupně zvyká na pohybovou zátěž, snižuje svoji tepovou frekvenci a méně se tak přes den namáhá. Prokrvení celého těla pomáhá při odplavování odpadních látek z našich tkání, čímž dochází k detoxikaci. U diabetiků může rychlá chůze dokonce snižovat množství užívaného inzulinu.

Téma pozitivních efektů chůze však zdaleka není vyčerpáno. Nezmínili jsme například kladný vliv na psychiku, podporu peristaltiky (pohyb střev), prevenci některých druhů rakoviny a další a další. Však už slavný řecký filozof a lékař Hippokrates, žijící v 5.- 4. století před naším letopočtem, tvrdil, že chůze je pro člověka nejlepším lékem.

Odbourávání stresu

Vystupováním z komfortní zóny se vyplavují pozitivní hormony v mozku, čímž dochází k psychosomatické regeneraci, která je navíc umocňována aktivním zpevňováním těla, čímž dochází také k posilování sebedůvěry a navozování příjemných emocí, tj. somatopsychické regeneraci.

Hubnutí

Chůze je nejjednodušší cesta ke zdravému hubnutí a zároveň zlepšení nebo udržení dobré kondice. Chcete-li si zlepšit postavu, tak choďte hezky napřímení rychlejším a pravidelným krokem. Ideální je pravidelnost několikrát týdně, božské je minimálně hodina a půl denně. Pro podporu motivace si zkuste měřit, kolik ujdete kroků a kilometrů. Velmi svižnou chůzí můžete spálit až 300 kalorií za hodinu. Pokud ale chodíte pomalu a jdete ochable, tak to neprospívá zádům a ani kila nepůjdou dolů.

Rychlá chůze je ideální pohybová aktivita pro všechny bez ohledu na věk či fyzickou kondici.

Pokud se jí budete věnovat pravidelně, můžete díky ní výrazně zhubnout. Při každé tréninkové jednotce byste však pro dobrý účinek hubnutí měli ujít kolem 10 000 kroků, z toho 6000 v rychlém tempu nebo i více.

Další výhody NW

Celoroční sportovní pohybová aktivita

Lze provozovat téměř kdykoliv a téměř kdekoliv.

Dostupnost

Mezi klady Nordic Walkingu rozhodně můžeme zařadit jeho časovou i finanční dostupnost a nenáročnost na fyzickou zdatnost a věk. Mohou ji využívat jak sportovci, jako doplněk tréninku, tak i lidé, kteří se pohybovým aktivitám nemohou věnovat tak často, jak by chtěli.

Nordic Walking je bezpečný a ke zdraví šetrný sport, vhodný i k rozvoji myšlení.