Historie Nordic Walkingu
Historie Nordic Walkingu
Odlehčení kloubům a lepší stabilita byly prvními a přirozenými výhodami chůze s holemi. Zejména při dlouhých túrách nebo chůze v hornatém terénu našly hole při chůzi své správné uplatnění (INWA 2009). Dalším odvětvím, kde se chůze s holemi začala uplatňovat od 30. let 20. století, bylo její využívání jako letního tréninkového doplňku u běžeckého lyžování. Finští běžkaři používali hole při tréninku i v létě, aby si udrželi sílu a koordinační schopnosti rukou a trupu, proto je za kolébku Nordic Walkingu považováno Finsko. Ve Finsku se severská chůze rychle vyvinula z lyžařského běhu v lidový sport, jenž se dál rozšířil po celé Skandinávii napříč všemi věkovými kategoriemi a dále se pak šířil do střední a jižní Evropy a později i do dalších kontinentů. V USA je Nordic Walking například znám pod názvem „Pole Walking“.
Ze severské chůze se postupem let vyvinula celá řada dalších odnoží tohoto sportu jako Nordic Blading, Nordic Snowshoeing, Nordic Cruising, Nordic Running, Nordic Winter Walking a další.
Nezpochybnitelnou výhodou Nordic Walkingu je, že není náročný na klimatické podmínky jako jiné sporty, a tak se může provozovat v průběhu celého roku. Nepřízeň počasí ostatně paradoxně významně pomohla samotnému vzniku tohoto poměrně mladého sportu, vzniknuvšího teprve na přelomu 80 a 90. let 20. století.
V roce 1988 se ve Finsku měl konat tradiční závod v běhu na lyžích, jenže chvíli před závodem došlo k dramatickému oteplení a sněhové podmínky se zhoršily natolik, že nebylo možné závod uskutečnit, jelikož však bylo již vše zorganizováno, tak se závodníci rozhodli, že závod absolvují bez lyží alespoň s hůlkami. A nový sport byl na světě.
Současnost Nordic Walkingu
V současnosti Nordic Walking zažívá obrovský boom zejména v německy mluvících zemích, kde je využíván nejen jako sportovní aktivita, ale zároveň, a hlavně jako rehabilitační aktivita po úrazech a operacích kloubů nebo svalů. Další významné pozitivní přínosy má Nordic Walking při snižování obezity, zlepšování kardiovaskulárního systému organismu ad.
Lékaři Nordic Walking doporučují obecně téměř všem lidem, a navíc také lidem, kterým naopak celou řadu jiných sportů nedoporučují, např. lidem po operacích srdce, s pohybovými problémy nebo při boji se zmiňovanou obezitou.
Tepová frekvence se u NW nachází v oblastech, kde se i při vícehodinovém pohybu můžeme cítit stále celkem svěže, a přesto je spotřeba energie – kalorií velmi vysoká. Studie uvádějí, že může být vyšší až o 40 % v porovnání s normální chůzí.
Pomocí NW holí je namáháno kolem 90 % svalů celého těla. Navíc klouby dolních končetin jsou díky NW holím odlehčovány. Pravidelní provozovatelé Nordic Walkingu také oceňují uvolnění svalového napětí v oblasti zádových a ramenních svalů a celkové zesílení nejen nohou ale také horních končetin a komplexně celého zádového svalstva. Lékaři svým pacientům často zdůrazňují, že Nordic Walking zlepšuje dýchání a je mimořádně vhodný také pro astmatiky a lidi trpící lehkými dýchacími obtížemi. V neposlední řadě je tento sport doporučován jako šetrná rehabilitace po úrazech.
V současnosti je Nordic Walking jednou z nejvíce se rozvíjejících pohybových volnočasových aktivit na světě.